Rekonštrukcia kúpeľne podľa zásad ergonómie

Rekonštrukcia kúpeľne podľa zásad ergonómie

S pojmom ergonómia sa zvykneme stretávať najmä pri riešení bezbariérového bývania. Svoju úlohu však zohráva v každej domácnosti bez ohľadu na to, či treba dané priestory špeciálne prispôsobiť hendikepovaným obyvateľom alebo nie. Obzvlášť to platí, ak ide o zariadenie kúpeľne, ktorá si uplatnenie ergonomických zásad vyžaduje najviac.

Pokiaľ túžime po dokonalej kúpeľni, ktorá má ašpirovať na titul najobľúbenejšej miestnosti ponúkajúcej relax a maximálny komfort, potom by sme pred rekonštrukciou mali zohľadniť viacero faktorov. Okrem výberu farieb, materiálov a sanity musíme venovať čas aj samotnej ergonómii. Práve vďaka nej docielime ideálne zariadenie kúpeľne, ktorá sa následne premení na oázu pokoja s premyslenou dispozíciou a dostatočným priestorom.

 

Ergonómia myslí na dokonalý návrh zaisťujúci komfort a priestrannosť 

Ergonómia má ako veda pomáhajúca pri architektonických a dizajnérskych návrhoch jasnú úlohu. Jej poznatky sa uplatňujú pri snahe zariadiť priestor tak, aby umožnil využívať všetky funkčné zariadenia bez obmedzení pri pohybe miestnosťou. Vzhľadom na to sú v hre doslova centimetre, ktoré v konečnom dôsledku rozhodujú o komforte. Ak sa pozrieme na zariadenie kúpeľní, v ktorých treba tieto požiadavky viac ako v iných izbách, zameranie na dodržiavanie pravidiel ergonómie sa stáva neodmysliteľnou súčasťou rekonštrukcií.

Rekonštrukcia kúpeľne chce spoluprácu s odborníkom

Ak nemáte s dizajnom a architektúrou dostatok skúsenosti, potom vám dodržiavanie zásad ergonómie pri rekonštrukcii kúpeľne nemusí hovoriť vôbec nič. V tomto prípade je na mieste osloviť profesionálov, ktorí sa venujú tejto oblasti a zákazníkom pripravujú návrhy na mieru. Pokiaľ by ste predsa len chceli ísť do renovácie na vlastnú päsť, tak potom prinášame aspoň zopár užitočných tipov, ktoré vám pomôžu pri zariadení komfortnej a priestrannej kúpeľne.

4 užitočné ergonomické tipy pre kúpeľne :

Umývadlo, ktoré sa hrá s geometriou  Základom každého návrhu zohľadňujúceho ergonómiu bude umývadlo so správnymi proporciami. Dôležitým parametrom pri výbere je umiestnenie a celkové rozmery, nakoľko šírka by nemala presiahnuť 65 cm. Pri montáži býva odporúčaná poloha vo výške 80 cm a takisto zohľadnenie dostatočného priestoru pri predklone.

Sprchovací kút šetrí miesto aj spotrebu vody  Pri výbere medzi vaňou a sprchovacím kútom sa v súčasnosti viac ľudí rozhodne pre kút, čo spôsobujú jeho schopnosti šetriť miesto a tiež spotrebu vody. Za ideálnu veľkosť sa považujú rozmery od 90×90 po 90x120cm. Z hľadiska ergonómie je takisto dôležité, či bude na dne kúta vanička alebo len nejaký oddelený odtok umiestnený na podlahe.

Vaňa musí byť priechodná a bezpečná  Pokiaľ ste zástancom vane alebo ju chcete mať aj napriek prítomnosti sprchovacieho kúta, potom odporúčame hľadať komfortnú a priechodnú vaňu, ktorá bude spĺňať bezpečnostné požiadavky. Vstup do vane pomocou schodíka alebo zabudovaného obkladu je obzvlášť dôležitý pri starších ľuďoch. Nezabúdajme ani na dĺžku, ktorá by mala korešpondovať s výškou, v ktorej máte pri kúpaní ramená.

Správne umiestnenie toalety podporí komfort  Na trhu nájdeme rôzne modely záchodov, takže problém nájsť elegantný typ podporujúci bezpečný pohyb po kúpeľni nebude. Jedno z pravidiel hovorí o 20 až 30 centimetrovom odstupe záchoda od iného zariadenia v kúpeľni a v prípade závesného modelu postačí aj 10 centimetrov. Myslite aj na výšku umiestnenia wc misy, pretože pri využití záchoda je dôležité mať chodidlá na zemi.

Na Slovensku žije mnoho ľudí v bytoch, ktoré nedisponujú priestrannými kúpeľňami, takže uplatnenie ergonómie je trochu komplikované. Viac možností na zariadenie kúpeľne podľa týchto zásad majú majitelia rodinných domov. Napriek tomu sa dajú ovplyvniť aspoň niektoré kroky a pri rekonštrukcii môžete dosiahnuť isté zlepšenie podmienok v kúpeľni aj v prípade priestorových obmedzení niektorých nehnuteľností.