Premeňte kúpeľňu na oázu pokoja

Premeňte kúpeľňu na oázu pokoja

Súkromná zóna, domáce kúpele alebo oáza pokoja. Aj týmito prívlastkami sa označujú moderne zariadené kúpeľne, ktoré prešli dôkladnou rekonštrukciou a v súčasnosti zdobia naše príbytky. Ich význam pre zvýšenie celkovej kvalitatívnej úrovne bývania je nenahraditeľný, takže nie náhodou je záujem o renováciu stále vyšší a obyvatelia hľadajú tie najlepšie spôsoby ako rekonštruovať.

Skôr ako začneme s rekonštrukciou

Plán rekonštrukcie – Skôr ako sa pustíme do práce, mali by sme presne vedieť, čo chceme. To znamená, že si pripravíme plán rekonštrukcie, určíme rozsah prác, vyberieme materiály a nastavíme rozpočet. Aj keď počas prác môžu prísť situácie, s ktorými sa vopred nedá rátať, vďaka dôkladnej príprave ich ľahšie vyriešime.

Svojpomocne alebo s firmou – Ďalším dôležitým krokom je rozhodnutie, či bude renovácia prebiehať na vlastnú päsť alebo tieto práce prenecháme na profíkov. Vzhľadom na čas a úsilie spojené s týmito prácami si väčšina volí druhú možnosť, no nájdu sa odhodlaní majstri, ktorí radi prevezmú zodpovednosť za svojpomocné úpravy.

Kúpa materiálu a zariadenia – Je jedno, či budete prerábať samostatne alebo s firmou, pri kúpe správneho materiálu a zariadenia nesmiete chýbať.Vy sami viete najlepšie aké farby, materiály, motívy a doplnky chcete mať v miestnosti, v ktorej budete hľadať relax, takže na tomto výbere si dajte poriadne záležať.

Nezabudnite na stavebný úrad – Snáď posledným krokom, po ktorom môžu práce začať, je splnenie svojich povinností. Tou prvou je návšteva stavebného úradu, ktorý rozhodne, či je v závislosti od rozsahu prác potrebné stavebné povolenie alebo stačí ohlásenie. Na tento krok nezabúdajte, pretože inak vám hrozia vysoké pokuty, no význam oslovenia stavebného úradu spočíva aj v posúdení rizík vyplývajúcich z chystaných úprav. Na záver ešte upozornite na spustenie prác susedov a všetky povinnosti  máte splnené.

Môžeme smelo rekonštruovať

Detaily rekonštrukcie sú vybavené, takže prechádzame k zahájeniu práce. Teraz sa môžeme riadiť spomínaným plánom, v ktorom sme si určili postup prác. Možností ako zmeniť kúpeľňu sa odlišujú v závislosti od individuálnych nárokov na dizajn a celkové zariadenie miestnosti, no niektoré kroky sú typické pre každú rekonštrukciu bez ohľadu na typ interiéru.

Rekonštrukcia bytového jadra – Staré umakartové jadrá sú súčasťou mnohých slovenských domácností. Práve pri rekonštrukcii kúpeľne sa tieto jadrá búrajú a menia za nové, pričom si môžete zvoliť medzi murovaným a sadrokartónovým. V prvom prípade však nezabúdajte na stavebné povolenie, vyššie finančné náklady a rozsiahlejšie práce.

Dispozičné riešenie – Pri plánovaní samotnej dispozície je potrebné vedieť trochu predvídať. Po vykonaní prác totiž môže kúpeľňa vyzerať úplne inak ako vo vašich predstavách, takže tu sa treba pohrať s fantáziou. Staré kúpeľne v bytoch sú malé a závislé na inštalačnej šachte, takže s touto prácou súvisia aj isté priestorové obmedzenia.

Montáž vane alebo sprchovacieho kúta – Rekonštrukcia kúpeľne sa nezaobíde bez novej vane alebo sprchovacieho kúta. Súčasný trh ponúka stovky možností ako si vybrať podľa tvaru, materiálu a ceny, takže jediným problémom by mohlo byť zlé zosúladenie rozmerov.

Výber skriniek a umývadla – Súčasťou kúpeľne sú aj skrinky a umývadlá, ktoré majú dosť podstatnú úlohu. Nielenže sa starajú o dizajn, ich význam spočíva aj v zabezpečení komfortu. Výber správnych modelov sa môže javiť ako nepodstatný, no opak je pravdou, preto si dajte na tomto kroku poriadne záležať.

Účelom rekonštrukcie je modernizácia a oživenie priestoru, čo platí aj pri kúpeľniach. Ak z nej chceme mať spomínanú oázu pokoja a hľadať v nej relax, potom ju musíme tejto požiadavke prispôsobiť. Majitelia majú záujem dopriať si väčší komfort a priniesť interiéru nový šmrnc, čo ich vedie k renovácií viacerých miestností, vrátane kúpeľne. Práve tú by sme nemali obísť, pretože jej atmosféra ovplyvňuje naše dojmy a v zásade platí, že ako sa cítime v kúpeľni, od toho sa odvíjajú aj pocity z celého bývania.