K rekonštrukcii bytu pristúpia ročne tisícky majiteľov po celom Slovensku. Ich snahou je žiť v modernejšej a komfortnejšej domácnosti, ktorá bude omnoho lepšie spĺňať ich požiadavky na kvalitatívnu úroveň bývania. Úloha je teda jasná, renováciou sa dostať k lepšiemu bývaniu. Otázne však ostáva, či sme ochotní podstúpiť náročný proces, ktorý s tým súvisí.
Priebeh rekonštrukcie bytu je v porovnaní s rodinným domom pomerne dosť odlišný a vo viacerých prípadoch ho možno považovať za náročnejší. Pri prerábaní bytu musíme brať ohľad na susedov, dbať na celkovú statiku bytovky a hlavne pracovať efektívne na malom priestore, čo je tou najzložitejšou časťou prác. Napriek tomu sa s cieľom skvalitnenia svojho domova oplatí tento proces podstúpiť a pokiaľ budete presne vedieť, ako postupovať, potom by ste mali celú rekonštrukciu zvládnuť podľa predstáv.
Začnite povolením a upozornením susedov
Skôr než sa pustíte do rekonštrukcie, dajte si námahu a zájdite na príslušný stavebný úrad. Tam si splníte povinnosť prerábanie bytu ohlásiť a podľa rozsahu prác vám možno vydajú aj stavebné povolenie. Následne je váš zámer rekonštruovať oficiálne zlegalizovaný, no chce to ešte jeden dôležitý krok. Tým je upozornenie susedov o vykonaní prác, ktoré môžete spraviť osobne alebo rovno vyvesiť na nejakú informačnú tabuľu v spoločných priestoroch.
Vyberte si serióznu stavebnú firmu
Pokiaľ nejdete realizovať rekonštrukciu na vlastnú päsť, potom vás čaká výber stavebnej firmy alebo nejakej partie živnostníkov. Práve pri tomto kroku spraví mnoho majiteľov bytov obrovskú chybu a vyberie si nezodpovedných robotníkov, ktorí nesplnia nároky na kvalitu prác. Odporúčame hľadať serióznych pracovníkov, ktorí disponujú referenciami, a najlepšie bude, ak si ich môžete pozrieť naživo. Na výber dobrej firmy nadväzuje kvalita dodávaných materiálov či rýchlosť prác, takže pri tomto kroku si dajte naozaj záležať.
Nezabudnite na finančný rozpočet
Dôležitou súčasťou rekonštrukcie je aj príprava finančného rozpočtu, v ktorom by mali byť presne vyčíslené limitované náklady na jednotlivé položky. Vďaka tomu by sa vám nemalo stať, že miniete viac ako ste predpokladali a tým pádom sa vám rekonštrukcia nepredraží. Pre istotu si však môžete ku každej položke pripísať napríklad o 10% viac, čo by slúžilo ako istá tolerancia pri potrebe zainvestovať do niečoho viac, ako sa plánovalo.
Rekonštruujte krok za krokom
Na rad prichádza to najdôležitejšie, a to samotný akt realizácie, s ktorým súvisí mnoho úloh a naplánovanej práce, takže v záujme uľahčenia procesu môžeme odporučiť postupovať krok za krokom. Šikovní majstri vedia, že najlepšie je dokončiť jednu miestnosť a až potom prejsť k ďalšej, aby v práci nevznikal zbytočný chaos. Tento prístup sa postará aj o minimalizovanie chýb, ktoré by sa mohli čoskoro ukázať a kvôli náprave stavu by vás to postavilo pred ďalšie renovačné práce, tentoraz však tie nežiadané.
Na záver si vyriešte likvidáciu odpadu
Ak sa vám podarí zvládnuť celú rekonštrukciu podľa plánu, potom ostáva len zagratulovať vám a vašej šikovnosti. Pohľad na vynovený byt je určite veľkou odmenou za všetku snahu, no má to ešte jeden háčik. Čo s vyprodukovaným odpadom a ako sa ho zbaviť správne? Na túto otázku musíte hľadať odpoveď už pred začatím rekonštrukcie a prenajať si buď kontajner s odvozom alebo si odpad odviezť sám. Každopádne, v snahe chrániť životné prostredie a dokončiť rekonštrukciu podľa pravidiel, ide o rovnako dôležitú úlohu, ako všetky ostatné, a až po jej zvládnutí bude prerábka kompletne hotová.