Celosvetová popularita starého čínskeho učenia feng shui nie je náhodná, pretože jeho princípy dokážu skutočne efektívne napomáhať pri vytváraní harmonickej atmosféry v rôznych interiéroch. Zásady tohto učenia sa dostali aj k nám a mnoho slovenských príbytkov je zariadených v jeho duchu, pričom majitelia týchto priestorov potvrdzujú lepšie a spokojnejšie bývanie. Ak však chceme zariaďovať podľa feng shui, potom musíme poznať jednotlivé zásady, vďaka ktorým dokážeme harmóniu nastoliť.
Zakladatelia tohto známeho učenia vychádzali z niekoľkých zásad, ktoré sa stali smerodajné pre hľadanie rovnováhy a harmonickej atmosféry v obytnom priestore. Ich zistenia prinášali nové poznatky o prúdení energie daným priestorom, ktorej tok má byť prirodzený a nemajú mu brániť rôzne nežiaduce vplyvy. Práve preto by sme mali náš priestor zariadiť vhodnou kombináciou farieb, tvarov a materiálov, pričom cieľom je aj správne rozmiestnenie vedúce k dosiahnutiu prosperity, zdraviu prospešného prostredia a maximálneho komfortu bývania. Nás zaujímajú hlavne materiály, s ktorými si môžeme takýto harmonický interiér zariadiť.
Vyberajme si nezávadné materiály
Ak má byť cieľom zariadenia interiéru podľa feng shui tvorba harmonického prostredia, potom si treba dať záležať na výbere materiálov, ktoré na naše zdravie nepôsobia negatívne. Mnohé materiály sú síce na pohľad príťažlivé, no v konečnom dôsledku neobsahujú látky vhodné do domácností. Aj preto vsádzajme na osvedčené a priaznivé doplnky, ktoré nebránia prúdeniu životodarnej energie.
V hlavnej úlohe príroda
Jedným z hlavných princípov feng shui je orientácia na prírodné materiály, ktoré kumulujú energiu a majú tak schopnosť podporovať dobrú atmosféru v príbytku. Najlepšie vlastnosti má drevo, ktoré je dlhodobo trvácne, zdraviu prospešné a vzhľadom príťažlivé. Čo sa týka jeho prítomnosti, pokojne ho využívajme vo veľkom, avšak nebráňme sa spojeniu s inými prírodnými materiálmi.
Spojenie dreva a kovu
Zaujímavou kombináciou je spojenie dreva a kovu, ktorých vzájomný kontakt pôsobí dobre na celý priestor. Kov dokáže zrýchľovať tok energie, takže bude vhodný najmä do kúpeľne a kuchyne. Ak ho zladíme s drevenými prvkami správne, podporíme harmóniu a v priestore pocítime nové čaro. Podobné vlastnosti ako kov má sklo, takže v niektorých miestnostiach môžeme použiť aj túto alternatívu.
Aj kameň sa osvedčil
Kamene majú rôzne vibrácie, takže s výberom sa treba pohrať. V závislosti od účelu daného priestoru si môžeme zvoliť tvrdé a lesklé alebo tie jemnejšie s matným povrchom. Napríklad do obývačky alebo spálne sa hodí mramor, ktorého vzhľad nám pripomína prúd rieky. Dosť žiadaná je aj žula, ktorá pasuje do každej kúpeľne.
Doplňme prirodzené textílie
Súčasťou príbytkov sú textílie, ktoré využívame v podobe záclon, posteľného prádla či iných dekorácií. Aj v tomto prípade sa odporúča využiť prírodné materiály, ktoré sú pre bývanie prirodzené a priaznivo vplývajú na zdravie. Neexistuje miestnosť, v ktorej nevynikne bavlna typická svojou jemnosťou. V luxusných obydliach sa využíva aj satén alebo kašmír, ktoré majú takisto svoj osobitý vplyv na harmóniu v prostredí.
S plastom opatrne
Medzi nežiaduce materiály patrí najmä plast a rôzne umelé hmoty. V predajniach nájdeme elegantné doplnky z týchto materiálov za nízke ceny, no podľa feng shui nie sú veľmi vhodné. Často z nich unikajú škodlivé látky, preto buďme pri ich kúpe rozumní a nepreháňajme to.
Materiálov vhodných na správne zariadenie obytného priestoru je dosť, takže nik nemôže povedať, že feng shui ho obmedzuje. Navyše, vybrané materiály pôsobia na zdravie a hojnosť určite lepšie ako moderné umelé hmoty, ktoré okrem výhodnej ceny neponúkajú žiadne plusy. Orientujme sa teda na dary prírody a vyberajme materiály, ktoré nám pomôžu k lepšiemu bývaniu.